Popularność nazwiska

Szacuje się, że w 29 krajach świata żyje około 4,355 osób noszących nazwisko Mikrut. Najwięcej, bo aż 63 % wszystkich Mikrutów zamieszkuje w Europie.

Spośród nich w Polsce znajdziemy 2561 osób o tym nazwisku (2014). Kolejne miejsce pod względem występowania nazwiska zajmują Stany Zjednoczone z 1009 osobami  oraz Tajlandia z 496 osobami. Pozostałe kraje mają już dużo mniejszą liczbę i nie stanowią istotnej grupy.

Jeśli spojrzymy przez pryzmat Polski zauważymy, że najwięcej osób o tym nazwisku skupione jest w dwóch województwach: małopolskim i podkarpackim. Szczególnie wyróżniają się tutaj powiat jasielski (432), tarnowski (238), dębicki (196) i gorlicki (112). Zatem największa liczba osób o tym nazwisku znajduje się na pograniczu wyżej wspomnianych województw.

Bezspornym rekordzistką jest tutaj miejscowość Żurowa w której spotkać możemy 275 Mikrutów. Podobno, właśnie z tej miejscowości wywodzi się to nazwisko. Bynajmniej tak mówią sami jej mieszkańcy. Z ich ust usłyszeć również możemy, że gdziekolwiek w Polsce czy na Świecie spotkamy Mikruta to na pewno on ma swoje korzenie w Żurowej.

Mniejsze skupiska osób o tym nazwisku znajdziemy oprócz Żurowej w innych miejscowościach gminy Szerzyny, takich jak: Ołpiny (51), Szerzyny (26), i Swoszowa (6). W gminie Ryglice – w miejscowościach Ryglice (36), Zalasowa (19), Lubcza (18), Joniny (16) Bistuszowa (11) i Wola Lubecka (6). W gminie Jodłowa: w miejscowościach Jodłowa (72), Dzwonowa (23) oraz w Zagórzu (5). Co zatem łączy wspomniane obszary? Odpowiedź jest prosta, leżą w obszarze Pasma Brzanki leżącego na Pogórzu Ciężkowickim.

Wszystkie powyższy dane liczbowe pochodzą z bazy PESEL z różnych lat początku XXI w.

Oczywiście oprócz tego regionu, odnajdziemy sporą liczbę Mikrutów w Tarnowie (120), Krakowie (103) i Rzeszowie (61) oraz innych miejscowościach, natomiast nie stanowią one już takiej aglomeracji tego nazwiska jak ta wspomniana i powstały prawdopodobnie w wyniku emigracji rodu z terenu macierzystego.

Migracja osób o nazwisku Mikrut szczególnie jest widoczna dzięki zasobom Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zgromadzonym w tzw. genetece gdzie zobaczyć możemy wyniki digitalizacji i indeksacji akt metrykalnych z wszystkich województw Polski oraz zagranicznych tj. z Ukrainy i Białorusi. Dzięki nim możemy cofnąć się o 3 wieki wstecz i zobaczyć, że najwięcej i najstarsze wpisy znajdziemy właśnie we dwóch wcześniej już wspomnianych województwach: podkarpackim i małopolskim. W pozostałych są nieliczne lub nie ma ich w ogóle. To potwierdza fakt wywodzenia się rodziny właśnie z pogranicza wspomnianych województw.